ZÁPIS DO MATEŘSKÉ ŠKOLY – INFORMACE PRO RODIČE
- Zápis dětí do mateřské školy Jaroměřice nad Rokytnou proběhne ve dnech 2.–16.5.2025
- Pro osobní podání žádosti ředitelce MŠ Jaroměřice nad Rokytnou jsou určeny dny 14. a 15.5.2025.
- Pro pohodový průběh osobní podání žádosti Vám nabízíme možnost zapsat se do časového harmonogramu online prostřednictvím tohoto odkazu: https://my.moraviancloud.cz/index.php/s/J3iWxj6sozKZoiK nebo prostřednictvím telefonické domluvy na čísle 568 440 236 každý den od 8–14 hodin. Pořadí účasti na zápisu NEROZHODUJE o přijetí /nepřijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání.
- Jiný možný způsob podání žádosti:
- Prostřednictvím datové schránky školy,
- E-mailem s uznávaným elektronickým podpisem (nelze jen poslat prostý email!),
- Poštou
- Osobní předání v kanceláři MŠ
Doručení žádosti výše jmenovanými jinými způsoby je možné nejpozději do 16.5.2025.
- Dokumenty nezbytné pro podání žádosti o předškolní vzdělávání:
- Žádost o předškolní vzdělávání s uvedením údajů o žadateli (dítěti) a jeho zákonném zástupci (dostupná ZDE, popřípadě v kanceláři MŠ).
- Zastupuje-li dítě jiná osoba než jeho zákonný zástupce, je zároveň podstatné, aby doložila své oprávnění dítě zastupovat.
- Rodný list dítěte (v případě zaslání elektronickou cestou, poštou nebo předání na podatelně MŠ stačí přiložit prostou kopii rodného listu, bez ověření. Rodný list slouží pouze k ověření zákonných zástupců dítěte a v případě zaslání bude tato kopie bezprostředně skartovaná).
- Občanský průkaz zákonného zástupce v případě zaslání elektronickou cestou, poštou nebo předání na podatelně MŠ stačí přiložit prostou kopii občanského průkazu, bez ověření. Občanský průkaz slouží pouze k ověření zákonných zástupců dítěte a v případě zaslání bude tato kopie bezprostředně skartovaná).
- Doložení řádného očkování dítěte (prostor pro potvrzení lékaře o řádném očkování je v podobě přílohy součástí žádosti o přijetí dítěte do MŠ)
Podmínkou přijetí dítěte do MŠ je podle § 50 zákona o ochraně veřejného zdraví je splnění povinnosti podrobit se stanoveným pravidelným očkováním, nebo mít doklad, že je dítě proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci. Tato povinnost se netýká dítěte, které plní povinné předškolní vzdělávání.
- Povinnost plnit předškolní vzdělávání mají děti, které dosáhnou do 31. 8. 2025 pěti let.
Zákonný zástupce může místo povinného předškolního vzdělávání v MŠ zvolit individuální vzdělávání. Dítě pak vzdělává doma sám, vzdělávat ho může i jiná osoba, nebo navštěvuje jiné zařízení, než je mateřská škola. Zákonný zástupce musí nicméně i tak přihlásit dítě k zápisu k předškolnímu vzdělávání. Oznámení o individuální vzdělávání dítěte předá řediteli školy zároveň s přihláškou k zápisu nebo nejpozději 3 měsíce před počátkem školního roku.
- Osobní účast dítěte při zápisu je vítána 😊
Mgr.Bc. Jarmila Soukupová, ředitelka MŠ
- U dětí mladších 5 let škola vyžaduje v souladu s § 50 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, doklad o tom, že se dítě podrobilo stanoveným pravidelným očkování, nebo o tom, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci.
- Pokud je pro dítě předškolní vzdělávání povinné, nepožaduje škola doklad o očkování.
- Přijetí dětí se speciálními vzdělávacími potřebami je podmíněno dodáním stanoviska školského poradenského zařízení.
- Vzdělávání děti v mateřské škole se organizuje pro děti zpravidla od dvou do šesti let. Při zápisu nesmí být přijato dítě, které před datem 1. 9. 2025 nedovrší věku 2 let, tj. dítě narozené 1. 9. 2023 a později.
- Dítě mladší 3 let nemá na přijetí do mateřské školy právní nárok.
- dítě je přes den bez plen
- dítě si zvládne říct a dojít na toaletu
- dítě umí samo pít z hrnečku
- dítě jí samo lžící
- dítě je zvyklé na chůzi (s dětmi chodíme na vycházky – délka je přizpůsobována věku a schopnostem dětí)
- dítě projevuje snahu o samostatné oblékání, je z rodiny motivované k samostatnosti v sebeobsluze
- dítě je zvyklé respektovat určitá pravidla (nevbíhá do silnice, neutíká, když ho dospělý volá)
- Děti s povinným předškolním vzděláváním s trvalým pobytem v příslušném školském obvodu mateřské školy a směrovacím číslem pošty Jaroměřice nad Rokytnou– děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky a děti s odkladem školní docházky. (40 bodů)
- Děti, které dosáhnou k 31.8.2025 4 let s trvalým bydlištěm v příslušném školském obvodu mateřské školy a směrovacím číslem pošty Jaroměřice nad Rokytnou. (30 bodů)
- Děti, které dosáhnou k 31.8.2025 3 let s trvalým bydlištěm v příslušném školském obvodu mateřské školy a směrovacím číslem pošty Jaroměřice nad Rokytnou. (20 bodů)
- Děti, které dosáhnou k 31.8.2025 2 roky s trvalým bydlištěm v příslušném školském obvodu mateřské školy a směrovacím číslem pošty Jaroměřice nad Rokytnou (10 bodů)
- Děti s trvalým pobytem mimo příslušný školský obvod. – a) Děti s povinným předškolním vzděláváním (9 bodů) b)Děti, které dosáhnou k 31.8.2025 4 let (8 bodů) c)Děti, které dosáhnou k 31.8.2025 3 let (7 bodů)
- Schopnost začlenit se do výchovně vzdělávacího procesu (děti bez plen, základní prvky sebeobsluhy) 5b.
Mgr.Bc. Jarmila Soukupová ředitelka MŠ
Jaroměřice nad Rokytnou
Výsledky zápisu budou zveřejněny v pátek 30.5.2025, a to v podobě výčtu registračních čísel dětí k předškolnímu vzdělávání přijatých.
Každé dítě je jiné, některé zvládne vstup do mateřské školy bez větších problémů, jiné si zvyká déle. Každopádně je to pro dítě, ale i rodiče velká životní změna. K tomu, aby byla lépe zvládnutelná, připravujte své dítě na blížící se nástup do školky už nyní.
- I když je tato změna pro dítě velkým krokem, často ji mnohem hůř vnímají rodiče, kteří mají obavy, jak se dítě zvládne adaptovat v novém prostředí, obklopeno cizími lidmi, jak se začne stavět k dosud neznámým povinnostem a především jak zvládne odloučení od rodičů. V tomto okamžiku jste nejspíš vy sami mnohem nejistější než vaše dítě. Nezapomínejte proto, že dítě vaše pocity vycítí a chcete-li ho ušetřit zbytečného strachu z neznáma a nepříjemné nervozity, zbavte se nejprve vy sami těchto pocitů.
- Odloučení od rodičů – je prvním a největším problémem, se kterým se musí každé dítě vyrovnat. Připravovat na odloučení můžete dítě například pobytem u prarodičů, tety, dobré kamarádky. Při odchodu s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Čím více pozitivních zážitků s tímto krátkým odloučením bude vaše dítě mít , tím lépe si zapamatuje, že po odloučení přichází shledání a že se vrátíte. Minimalizujete tím stres z odloučení. Chybou je, tajně se vyplížit. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
- Adaptace na nové prostředí, zejména kolektiv dětí. Dítě se začleňuje do kolektivu dětí, které nezná a tento kolektiv vrstevníků ho bude provázet celé jeho dětství. Dítěti můžete pomoci, když s ním budete chodit mezi děti. Využít můžete i adaptačního programu naší mateřské školy, v rámci kterého máte možnost účastnit se spolu s dítětem her ve třídě, kterou dítě po nástupu do MŠ bude navštěvovat, pobytu na školní zahradě nebo školních akcích pořádané mateřskou školou. Vaše dítě se tak může postupně seznamovat nejen s kolektivem dětí, jeho novými kamarády, ale i s p. učitelkami a ostatními zaměstnanci školky.
- Sebeobsluha – rozvíjejte u dětí potřebné dovednosti sebeobsluhy. Už nyní veďte dítě k pravidelnosti hygienických návyků, k samostatnosti např. při stravování, oblékání, obouvání, při toaletě, apod. Dítě se učí napodobováním, proto mu v těchto věcech buďte příkladem a mějte trpělivost s opakováním předvádění každodenně prováděných činností. Dejte dětem prostor k oblékání a svlékání. Dopřejte jim volnější věci, se kterými bude lehčí manipulace. Nechejte je převlékat do tepláčků, legín či pyžam. Poukazujte na věci, které mají na sobě, snáze si zapamatují, které věci jsou jejich. Pomáhejte dětem s oblékáním jednoduchými pokyny například sundej si tepláčky, ukliď si boty apod.
- Procházky – seznamte děti se samostatným pohybem v přírodním prostředí, choďte na procházky, omezte vožení dětí v kočárcích.
- Navykejte děti rituálům – snažte se dodržovat každý den s dítětem ve stejný čas večeři, chodit spát a též o víkendu dodržovat časy jídel, večerní usínání + další rituálky, jako je například úklid hraček, úklid svých věcí apod.
- Rozhovory s dítětem – s dítětem si o školce hodně povídejte, vždy však v pozitivním smyslu. Ujistěte ho, že se nemá čeho bát, naopak, že se může těšit na nové kamarády, na hodné paní učitelky, hračky a hry, že se tam naučí nové písničky, básničky a mnoho jiného. Ale připomeňte mu i to, že si tam bude hrát bez vás, tak jako ostatní děti a že si pro něj vždy přijdete a po školce budete trávit čas spolu.
- Krátce a srozumitelně oceňujte, co se dítěti daří, povzbuzujte ho, když mu něco nejde, ale i jasně odmítněte nevhodné chování a vysvětlete proč.
- Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě do školky chodit rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte. Vyhněte se proto negativním popisům a výhružkám jako jsou: „počkej, až budeš ve školce…!“ „ tam tě naučí poslouchat“, „ tam se s tebou nikdo dohadovat nebude“ apod. Dítě se bude školky bát už předem.
- Příprava potřebných věcí do MŠ – připravujte se na tento důležitý krok společně s dítětem – spolu připravujte či nakupujte nové oblečení, bačkůrky, se kterými se ve školce dítě pochlubí. Nechte dítě vybrat jednu ze svých oblíbených hraček / plyšáků/, kterou si vezme jako doprovod do mateřské školy.
CO BY MĚLO VAŠE DÍTĚ ZVLÁDAT PŘED NÁSTUPEM DO MATEŘSKÉ ŠKOLY
- Znát své jméno a příjmení, představit se na požádání.
- Umět si říci, co chce nebo potřebuje.
- Používat toaletu (pleny nejsou přípustné).
- Umět si umýt ruce mýdlem, utřít se do ručníku.
- Spolupracovat při oblékání, svlékání, obouvání a vyzouvání.
- Učit se ukládat věci na své místo a poznávat své věci.
- Umět používat kapesník.
- Držet lžíci a umět se najíst.
- Při jídle sedět u stolu (ukázněnost při jídle, neodbíhání od stolu).
- Umět pít z hrnečku a skleničky.
- Ujít kratší vzdálenosti během pobytu venku.
Začátek docházky do školky je pro dítě v každém případě velkou změnou, a ta s sebou přináší spoustu pocitů a zážitků, se kterými se musí malý školáček vyrovnat. Vstup do neznámé budovy a do třídy s jejím vybavením a hračkami, než jaké zná z domova, mezi cizí děti a dospělé.
Musí se přizpůsobit dosud nezvyklému režimu a požadavkům a naučit se komunikovat s „novou autoritou“ – paní učitelkou. Každé dítě reaguje na takovou situaci trochu jinak.
Poprvé v MŠ – jak dítěti pomoci?
- Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu z domova láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
- Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.
- Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) – vyhněte se výhrůžkám typu „když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne“.
- Zpočátku volte kratší pobyt dítěte v MŠ
- Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
- Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáka, hračku, šátek).
- Používejte stejné rituály : Voďte dítě do školky vždy ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu. Používejte konkrétní údaje o tom, kdy je vyzvednete – po obědě, po svačině – ne jen obecné jako brzy, za chvíli, po práci apod.
- Plňte své sliby – když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.
- Rozlučte se krátce
Loučení dlouze neprotahujte, někdy loučení představuje větší problém pro matku než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte. - Nestrašte své dítě školkou – „počkej, ve školce ti ukážou“ a za problémy s přivykáním je v žádném případě netrestejte.
- Nepřiznávejte, že je vám také smutno a že se vám stýská. Když zvládnete své emoce vy, dítě je zvládne také
- Buďte citliví a trpěliví
Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo. - Ujistěte dítě, že je do školky neodkládáte
Vysvětlete mu, že je máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas nebo že s ním nechcete být doma. Každý má svět povinností – vy práci, vaše dítě školku. - Komunikujte s učitelkou
Možná se dozvíte, že když ze školky po nervy drásající scéně odejdete, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát. - Potomka za zvládnutý pobyt ve školce pochvalte
- Pozitivně je motivujte
Neříkejte doma dítěti, že chápete jaké to muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez maminky. Naopak vyzdvihněte jeho pěkné zážitky, zahrajte si s ním hru, kterou se ve školce naučilo. - Za pobyt ve školce neslibujte dítěti odměny předem. Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě – pokud den ve školce proběhne v pohodě – chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se ale neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
- Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte – s dítětem ze začátku můžete jít do třídy, dítě může jít jen na dvě hodiny apod.
.
Co potřebují děti do mateřské školy
- bačkory (ne pantofle, nevhodné jsou také bačkůrky se šněrováním)
- převlečení do třídy (zástěrka, tepláky, případně i spodní prádlo)
- pyžamo
- oblečení na pobyt venku
- případně další oblečení na převléknutí
- hrneček (nejlépe plastový)
Všechny osobní věci musí být podepsané!!!!!
Denně kontrolujte, mají-li děti všechny věci v pořádku.
Oblečení na pobyt venku
Podzim: sportovní oblečení, svetr nebo mikinu, punčocháče, pokrývku hlavy
Zima: sportovní oblečení – nejlépe kombinézu, rukavice (nepromokavé, případně dvoje), pokrývku hlavy, šálu, punčocháče, náhradní ponožky do třídy
Jaro: sportovní oblečení – nejlépe teplákové či šusťákové soupravy, ponožky, pokrývku hlavy
Léto: letní sportovní oblečení – triko, kraťasy, pokrývku hlavy, ochranný opalovací krém
obuv – vždy dle ročního období s přihlédnutím k počasí a podmínkám MŠ (např. pískoviště, dopravní hřiště…)
Maminky nezapomeňte
Oblečení i obuv by měla být označena jménem dítěte, neboť velmi často dochází k záměně oblečení navzájem mezi dětmi !!! Zároveň je třeba si uvědomit, že děti vedeme k samostatnosti a velmi často pracujeme s tuží, nůžkami, barvami, apod… z těchto důvodů dávejte takové oblečení, které z větší části zvládnout samostatně oblékat a zároveň nebudou mít strach si je ušpinit. Pro přehlednost a lepší orientaci dětí i pedagogů ukládejte oblečení pro pobyt ve třídě a venku – do přihrádek v šatně. Oblečení, které nechcete aby dítě v MŠ používalo (z důvodu ušpinění) vložte do závěsné látkové tašky v šatně spolu s náhradním spodním oblečením, neboť nehoda se může stát v každém věku.
Hračky a mazlíčci
Ve školce máme dostatek hraček, proto není nutné nosit hračky z domu. Výjimkou může být plyšová hračka, na kterou je dítě citově vázáno při usínání a při vzpomínce na rodiče. Hračky či mazlíčky pro sladší odpočinek dětí při příchodu do MŠ uložíme na vhodné místo, kde budou vyčkávat zájmu malého majitele nebo sledovat jeho hru během dne.